Doğum Kilolarından Nasıl Kurtulunur

Doğum Kilolarından Nasıl Kurtulunur

Kadınların ortak korkusu doğum yaptıktan sonra alınan kiloların nasıl vereceğidir.Bu soruya her zaman cevap arayan bayanlar endişe etmeyin. Belirli bir disipline uyarak ve doğru adımları izleyerek kısa sürede eski formunuza kavuşmanız hiçde zor değil.

Hamilelikte alınan kilolar her zaman can sıkıcıdır anne adayı, doğum yaptıktan sonra aldığı kilolardan kısa süre içinde kurtulacağını umar. Bebeğine süt olsun diye bir yandanda çevresinde bulunanlar tarafından tatlılar, helvalar, şekerli sular tüketmeye teşvik edilen anne, tam bir ikilemde kalır. Bunun için uzmanlar, çözüm yolu olarak önerdikleri yeterli ve dengeli beslenme ile bu sorunun önüne geçilebileceğini belirtiyorlar,gereksiz yere ekstradan tüketilen tatlılar yarardan çok zarar getireceği kanısındalar.

Doğum yapıldıktan sonra ilk 6 ay, bebeğin anne sütü ile beslenmesi zihinsel ve fiziksel gereksinimi için oldukça önemli. Bu zaman aralığında zayıflamak için yapılan girişimler ise, sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Paniğe kapılmanıza gerek yok,çünkü bu kilolardan belirli bir düzen içinde kesinlikle kurtulacaksınız.

Ancak her şeyde olduğu gibi kilo vermeninde bazı şartları var ;

-Bu unutulmamalıdır ki ilk 6 ay bebeğin beslenmesi esas alınmalı.

-Annenin günlük kalori ihtiyacı emzirme döneminde 500-600 kalori artıyor. Bunu tek başınıza hesaplayamayabilirsiniz. Bunun için bir diyetisyene başvurmalısınız.

-Kilo vermek için kalorisi düşük olan ama süt yaptığına inanılan yiyeceklere yönelmemek gerekir. Aç kalmamak esas alınmalıdır. Sütünüzün kalitesi düşer.

-Yaygın olarak dillerde dolaşan diyetlere itibar etmemek gerekir. Sütün azalması ve kalitesinin azalması demek, bebeğinizin sağlığı demektir, unutmayın.

-Kilo vermek için yapılması gerekenler

-Bebeğinizi bol bol emzirin. Süt vererek ekstradan 700 kalori harcarsınız. çok emzirmek ve çok süt üretimi kilo kaybına destektir unutmayın.

-Haftada yarım kiloyu aşmayacak şekilde kilo kaybını hedefleyin. Daha fazla verilen kilolar süt salınımını olumsuz etkileyecektir.

-Dengeli beslenme hedeflenmelidir. 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde protein, karbonhidrat ve yağ yönünden dengeli olarak mönü oluşturulmalıdır.

-Günlük sıvı miktarı çok önemlidir. çorba, ayran, meyve suyu alımı ile sıvı kaybı dengelenmelidir.

-Posalı yiyecekler bolca tüketilmelidir. Sebze, meyveler, kuru baklagillere ağırlık verilmelidir.

-Fiziksel aktivite için hafif tempolu yürüyüşler idealdir.

-Tek başına tüketilerek kilo verdiren, yağları eriten besin yoktur. Bu tip beslenmekten annelerin kaçınması gerekir.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>